+370 46 310461
info@kmtp.lt
Vilhelmo Berbomo str. 10, LT–92221, Klaipėda, Lithuania

KU mokslininkei iškilmingai įteikta Prezidento Valdo Adamkaus gamtosauginė premija

2023-06-06

Birželio 5-ąją, Tarptautinę aplinkos apsaugos dieną, Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvyko Prezidento Valdo Adamkaus gamtosauginės premijos įteikimo ceremonija. Premija šiemet buvo įteikta Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkei, išradėjai, profesorei dr. Tatjanai Paulauskienei už inovatyvių ir aplinkai draugiškų technologijų, skirtų naftos teršalų valymui iš vandens, kūrimą ir kitus pasiekimus.

Renginyje sveikinimo žodį tarė LR prezidentas Gitanas Nausėda. Prezidentas priminė, jog premija pavadinta Valdo Adamkaus vardu neatsitiktinai, pagerbiant jo pasiekimus aplinkosaugos srityje, ir pabrėžė, jog nors aplinka rūpintis šiandien yra madinga, šis rūpestis turėtų išlikti amžinas. „Gerai, kad tai tapo populiaru, bet kartais populiarūs dalykai šiandien prisimenami, o rytoj pamirštami. Aplinka negali būti tokia mada. Mūsų įsipareigojimas aplinkai turi būti amžiams – tai bus nuolatiniai namų darbai, kuriuos turėsime atlikti, kad užtikrintume gyvenimą ne tik sau, bet ir savo palikuonims“, – sakė valstybės vadovas, pastebėjęs, jog išrinktoji laureatė gali tapti puikiu įkvėpimu jaunimui, paskatinti sekti jos pavyzdžiu.

Premijos įteikimo ceremonijoje kalbėjo ir Prezidentas Valdas Adamkus, pasidžiaugęs, kad dėmesys gamtosaugai sukūrė gražią tradiciją teikti kasmetinę premiją. „Saugodami aplinką, visada turės kartu dirbti mokslo centrai ir universitetai, valstybinės įstaigos ir visuomeninės organizacijos. Ir, žinoma, talentingi mokslininkai – tokie, kokią šiandien sveikiname. Profesorė Tatjana Paulauskienė ir jos pastangos padėti pasauliui tapti švaresniam, saugoti mūsų Baltiją, padėti pasauliui spręsti aplinkosaugos klausimus. Daug metų tokie rūpesčiai buvo mano tiesioginis darbas. Todėl kreipiuosi į Tatjaną su nuoširdžia pagarba kaip į pačią tikriausią kolegę: ačiū Jums už tai, ką darote. Ir ačiū visiems, kurie šiuo rūpesčiu dalijasi su Jumis”, – savo kalboje T. Paulauskienei dėkojo V. Adamkus.

 

Ceremonijoje dalyvavo vienas iš premijos komiteto narių, eurokomisaras Virginijus Sinkevičius. Jo teigimu,  laureatės vizija dėl Baltijos jūros – itin įkvepianti. „Ta vizija apima pirmiausia sukurti švarią ir saugią aplinką – po dvidešimties metų turėti sveiką Baltijos jūrą“,- sakė V. Sinkevičius. Renginyje sveikinimo žodį klaipėdietei mokslininkei tarė ir LR aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

 

Skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio statulėlę iš Prezidento Valdo Adamkaus rankų atsiėmusi premijos laureatė padėkos žodyje išreiškė viltį, kad darbai aplinkosaugos srityje atneš didelę naudą visai Europai. „Prieš keletą metų visa Europa, įskaitant ir Lietuvą, pasirinko žaliąją kryptį ir ambicingą siekį iki 2050 metų tapti klimatui neutraliu kontinentu. Aš tikiu, kad bendromis pastangomis mes sukursime švarią ir saugią aplinką, o Baltijos jūra bus sveika, jungianti regionus ir užtikrinanti žmonių gerovę“,– kalbėjo premijos laureatė, kurią apdovanojimui nominavo Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakultetas. Už palaikymą ji dėkojo ir KU bendruomnei, ir komandos nariams, ir šeimai.

 

Vienas iš premijos steigėjų, Prezidento V. Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis, pažymėjo, jog šis įvertinimas yra paremtas Jungtinių Tautų teikiamais apdovanojimais „Champions of the Earth“ („Žemės čempionai“), kurie skiriami asmenims, jų grupėms ir institucijoms, kurios transformuoja ekonomiką kurdamos naujas ir tvarias technologijas, kovoja su neteisingumu aplinkosaugos srityje, gina gamtinius išteklius ir kuria tvaresnę ateitį. „Valdo Adamkaus Premija yra teikiama už asmens nuopelnus Lietuvos aplinkosaugai ir pastangas pagerinti ir atstatyti šalies gamtinę būklę. Kasmet mes laukiame nominacijų mokslo, visuomenės, politikos ir verslo srityse.  Šiemet premija skiriama prof. T. Paulauskienei už inovatyvių ir aplinkai draugiškų technologijų, skirtų naftos teršalų valymui iš vandens, kūrimą, ekologinį visuomenės švietimą, bei už pasiekimus ir lyderystę ekologijos ir aplinkotyros mokslų srityje“, – pabrėžė A. Antanaitis.

 

Šiemet iš viso buvo nominuota 16 asmenų, o laureatei bus įteikta 5000 eurų bei skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio skulptūra.

 

Prezidento Valdo Adamkaus gamtosauginę premiją įsteigė Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir JAV esantis Danos Gedvilienės fondas. Jo valdytojas ponas Gabrielius Gedvila ilgesniam premijos gyvavimui paskyrė 100 tūkst. JAV dolerių. D. Gedvilienės fondą globoja  Lietuvių fondas.

 

Laureatą renka premijos komitetas, sudarytas iš autoritetingų aplinkosaugos, mokslo ir kultūros atstovų.

Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas

Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

Klaipėdos universiteto verslo inkubatorius

Universiteto al. 19, LT-92294 Klaipėda

Jūrinio verslo centras

Pilies g. 8, LT-91234, Klaipėda

Užsisakykite KMTP naujienlaiškį ir būkite pirmi, kuriuos pasieks svarbiausios naujienos ir renginių anonsai


VšĮ „Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas“

Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

Telefono nr.: +370 46 310461

El. paštas: info@kmtp.lt

Esame šių organizacijų nariai:

© 2017 – 2023 Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas