+370 46 310461
info@kmtp.lt
Vilhelmo Berbomo str. 10, LT–92221, Klaipėda, Lithuania

2023-ųjų leitmotyvas: į inovacijas per partnerystes

2023-12-29

Vakarų Lietuvos inovacijų ekosistemos dalyviams 2023 m. klojo pamatus svarbiems ateities projektams. Geopolitinių įtampų nulemti iššūkiai, Lietuvos jūrinės strategijos rengimas, modernaus karo laivo dizaino koncepcijos išvystymas, jūrinės vėjo energetikos plėtra ir uostų transformacija – Klaipėdos mokslo ir technologijų parko komandos nuomone, šios temos išsiskyrė įvykių nestokojusiame 2023-ųjų kontekste.

Greta aktualijų, kuriose dominavo ar naujų bendradarbiavimo taškų ieškojo stambieji žaidėjai, Klaipėda atkreipė daugelio žvilgsnius pristačiusi pirmąjį čia sukurtą ir pagamintą elektrinį autobusą. Pradėjęs kursuoti reguliariais maršrutais Danės upe, jis ne tik liudija didelį uostamiesčio inovatorių potencialą ir atvertė naują puslapį mūsų viešojo transporto istorijoje – projekto įgyvendinimas taip pat demonstruoja tarpsektorinio bendradarbiavimo teikiamą naudą.

„Pasauliui sparčiai keičiantis ir stojant akistaton su vis naujais iššūkiais, partnerystės yra viena kertinių sąlygų siekiant ne vien prisitaikyti ir išlikti, bet ir bendromis jėgomis kurti aukštą pridėtinę vertę. Atsigręždami į 2023-uosius galime jaustis optimistiški dėl ateities, nes matome, jog partnerysčių svarba jau yra įsitvirtinusi kaip svarbus leitmotyvas įvairiuose sektoriuose“, – pabrėžė Klaipėdos mokslo ir technologijų parko (KMTP) direktorė Roma Stubrienė.

 

Inžinerinės pramonės akiratyje – ir gynyba

2023 m. vasario 15 d., Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, KMTP koordinuojamo Lietuvos jūrinio klasterio ir Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų atstovai Klaipėdoje pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl inovatyvaus technologinio projekto įgyvendinimo, kurio apimtyje bus siekiama išvystyti modernaus karo laivo dizaino koncepciją. Tai pirmas kartas jūrinės Lietuvos istorijoje, kuomet šalies jūrinė inžinerinė pramonė, mokslas ir karybos ekspertai telkia jėgas tokiame unikaliame formate.

Šalys įsipareigojo bendradarbiauti profesinių žinių ir įgūdžių apsikeitimo srityse, rengti jungtines darbo grupes, gilinti kompetencijas specializuotuose renginiuose, dalintis pasiūlymais. Kadangi klasterio veikla pirmiausiai yra nukreipta į aukštos pridėtinės vertės sprendimų kūrimą, naujos kartos Karinių jūrų pajėgų laivo projektas vertinamas kaip naujų galimybių platforma įveiklinant šalies jūrinės inžinerinės pramonės jau sukauptas žinias ir patirtį.

 

Jūrinės temos kėlė bures į Vilnių

Antrus metus iš eilės KMTP drauge su Klaipėdos miesto savivaldybe, uostu ir kitais partneriais pluoštą jūrinės ekosistemos dalyviams aktualių temų pristatė šalies sprendimų priėmimo centre. Seime organizuotame jūrinio verslo ir politikos forume, kuris vyko 2023 m. gegužės 19 d., vienu svarbiausių akcentų tapo siekis spartinti Lietuvos jūrinės strategijos kūrimą – ji gyvybiškai svarbi stiprinant valstybės pajėgumus tvarių sprendimų generavimo, inžinerinių talentų telkimo, gynybos ir kitose srityse.

Klaipėdoje koncentruojama jūrinės pramonės, prekybos ir energetikos galia, įgyvendinami pažangūs projektai ir galimybė tapti reikšmingais jūrinės inovacijų ekosistemos dalyviais pasaulyje – įžvalgomis apie tai forume „Jūra – Lietuvos saugumui ir pažangai“ dalijosi sprendimų priėmėjai, šalies verslo ir mokslo atstovai bei užsienio partneriai.

Forumas pristatė svarbiausias jūrinės industrijos temas, tarp jų – jūrinių vėjo parkų bei naujos kartos karo laivo statybos planus, jūrines studijų programas, kuriomis siekiama atliepti tiek esamus verslo poreikius, tiek plėtrą planuojančių kompanijų situaciją bei pasaulyje stebimas tendencijas.

 

Aktyvūs projektinėje arenoje

Būdamas Klaipėdos regiono inovacinės aplinkos skatinimo centru, KMTP 2023-aisiais aktyviai augino naujas partnerystes per įsitraukimą į tarptautinius projektus.

Per metus kaip lyderis ir partneris KMTP dalyvavo 8 projektinių paraiškų teikime. Greta jau įgyvendinamų, startavo 4 nauji tarptautiniai projektai. Projektų tematikos spektras platus – jūrinės pramonės ir įvairių verslo procesų skaitmenizacija, inovacijų versle kūrimo ir diegimo skatinimas, suskystintųjų biodujų sprendimų integracija ir žaliosios energetikos plėtra, mėlynosios bioekonomikos plėtra.

Nemažai dėmesio viešojoje erdvėje susilaukė naujas tarptautinis projektas „TETRAS“, dedikuotas inovatyvios akvakultūros ir kitų industrijų simbiozei, kurios dėka siekiama tvariau panaudoti vandens ir kitus išteklius bei identifikuoti naujas verslo nišas. Akvakultūros kompetencijų centre Klaipėdoje 2023 m. jau vyko aktyvūs pasiruošimo etapai penkiems moksliniams eksperimentams, kurie bus atlikti „TETRAS“ rėmuose. Uždarose sistemose auginant žuvis ir krevetes numatyta panaudoti daugiau nei 1 km gylyje glūdintį geoterminį vandenį, kurio ištekliais turtingas Vakarų Lietuvos regionas.

2023 m. KMTP taip pat įgyvendino 7 inovacinius projektus bendradarbiaujant su Vakarų Lietuvos verslo įmonėmis. Gvildentos temos apėmė konteinerizuotos propulsijos sistemą, antžeminių energijos aprūpinimo sistemų (angl. OPS) diegimą uoste, jūrinės energetikos vertės grandinės plėtrą, skaitmenizacijos ir automatizacijos technologijų diegimą krovos procesuose, antžeminės akvakultūros technologinius sprendinius, IoT sistemos uostų terminaluose prototipo kūrimą.

 

Jūrinių startuolių lopšys – technologinis hakatonas

Tarpsektorinis bendradarbiavimas neatsiejamas ir nuo siekio kurti palankias sąlygas startuolių ekosistemai. Jau penktą KMTP ir Lietuvos jūrinis klasteris organizavo technologinį hakatoną „Portathon“. Šių metų naujovė – partnerystė su Norvegijos asociacija „Ocean Industry Forum Oslofjord“, kurios dėka komandų darbui buvo atvertos ir Oslo uosto erdvės.

Palaikymą inovacijas generuojančiai iniciatyvai išreiškė ne vien mokslo ir verslo pasaulio atstovai, LR ekonomikos ir inovacijų bei Susisiekimo ministerijų vadovai, bet ir dusyk F2 Europos čempionas, Pasaulio čempionato bronzos ir sidabro medalius iškovojęs Lietuvos pilotas Edgaras Riabko. 2023 m. lenktynininkas tapo Klaipėdoje rengiamo tarptautinio uosto technologijų hakatono „Portathon“ jaunimo ambasadoriumi.

„Portathon“ dalyvių ir mentorių geografija apėmė net 9 šalis. Renginio finale savo siūlymus sprendžiant aplinkosauginius, tvarumo ir procesų efektyvumo iššūkius pateikė 14 komandų.

 

Inovacijos tarnauja miestui

Ambicijų nestokojantiems technologijų entuziastams 2023-ieji pateikė puikų sėkmingai Klaipėdoje realizuotos inovatyvios idėjos pavyzdį, kuris nestokoja plėtros potencialo.

2023 m. vasarą KMTP rezidentas ir startuolis „Popa LT“ pagamino ir pristatė naują produktą – elektrinį vandens autobusą, kuris sėkmingai kursavo visą šiltąjį sezoną. Pirmasis tokio pobūdžio maršrutas, kurio atsiradimą inicijavo Klaipėdos miesto savivaldybė, Danės upe driekiasi 8 km nuo senamiesčio iki Tauralaukio tilto stotelės.

Debiutiniam sezonui baigiantis, savivaldybės atstovai dalijosi pastebėjimais, kad nors paprastai tokioms inovacijoms pasiteisinti prireikia laiko, tačiau vandens autobusas Klaipėdoje viršijo lūkesčius. Vien sezono metu fiksuota, kad šia transporto priemone pasinaudojo beveik 9 tūkst. keleivių, todėl ateityje planuojama plėsti maršrutus bei didinti reisų skaičių.

Klaipėdiečių „Popa LT“ komanda intensyviai dirba toliau vystydama produkto hidrodinamines savybes, gilina žinias apie technologinius elektrifikacijos sprendimus ir siekia jas pritaikyti praktiškai.

Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas

Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

Klaipėdos universiteto verslo inkubatorius

Universiteto al. 19, LT-92294 Klaipėda

Jūrinio verslo centras

Pilies g. 8, LT-91234, Klaipėda

Užsisakykite KMTP naujienlaiškį ir būkite pirmi, kuriuos pasieks svarbiausios naujienos ir renginių anonsai


VšĮ „Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas“

Vilhelmo Berbomo g. 10, LT-92221 Klaipėda

Telefono nr.: +370 46 310461

El. paštas: info@kmtp.lt

Esame šių organizacijų nariai:

© 2017 – 2023 Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas