+370 46 310461
info@kmtp.lt
Vilhelmo Berbomo str. 10, LT–92221, Klaipėda, Lithuania

Trukmė:
36 mėn.
2023/01/01 – 2025/12/31

Bendras projekto biudžetas:
2,955,553 EUR

Partnerio biudžetas:
333.524,80 EUR
(ERPF kofinansavimas 266.819,84 EUR)

Interreg Baltijos jūros regiono programa 2021-2027

https://interreg-baltic.eu/project/tetras/

Apie projektą. Projektu TETRAS (Technology transfer for thriving recirculating aquaculture systems in the Baltic Sea Region) sprendžiamas Baltijos jūros regiono regionams bendras uždavinys: kaip suderinti ekonominį vystymąsi su socialiniais ir aplinkos apsaugos tikslais.

Didelė dalis pramonėje sunaudojamo vandens ar energijos pertekliaus patenka į aplinką. Kas būtų, jei galėtume surinkti šiuos išteklius ir panaudoti juos maisto gamybai? Konkrečiai, kaip galime protingai naudoti vandenį, kad pramonės poreikiai būtų suderinti su pažangiausiomis maisto gamybos sistemomis?

Sprendimas yra RAS: recirkuliacinės akvakultūros sistemos.

Pati RAS yra brangi ir reikalauja daug energijos. Tačiau RAS gali būti labai veiksminga, jeigu sistemą papildytume pavyzdžiui, geoterminiais šilumos mainais, pakartotiniu vandens naudojimu (vadinamuoju „techniniu” vandeniu) arba agro-vandens simbiozėmis, tokiomis kaip akvaponika.  Be maisto tiesiogiai, RAS sukuria ir papildomų pajamų šaltinių, pvz., šalutinių produktų, skirtų naudoti kosmetikoje, bioplastikuose, trąšose ar biodujose.

TETRAS analizuos, kaip RAS galima išdėstyti strateginėse geografinėse vietose arba derinti su pramoniniais procesais, siekiant padidinti efektyvumą, kartu gaminant prieinamą ir sveiką maistą. Pagal šią partnerystę bus bendrai kuriami regioniniai bandomieji projektai ir standartizuotos priemonės, skirtos savivaldybėms, kad jos galėtų vertinti ir stebėti RAS pritaikomumus ir derinti juos su tinkamomis pramonės šakomis. Šios priemonės leis valdžios institucijoms integruoti RAS į regioninės plėtros strategijas, prisidedant tiek prie tvarių vandenų idėjos, tiek prie perėjimo prie žiedinės ekonomikos pagal visiems naudingą scenarijų.